top of page
Search

Rozdíl mezi jevištní hypnózou a Klinickou Hypnoterapií

Writer: Tina TisoňTina Tisoň


Když slyšíte slovo "hypnóza", co se Vám vybaví? Kouzelník na jevišti, který někoho přiměje se projevovat jako slepice—nebo mocný terapeutický nástroj, který dokáže měnit životy? Hypnóza bohužel často nese zkreslenou pověst utvářenou zábavním průmyslem, realita klinické hypnoterapie je ale naštěstí zcela odlišná.


1. Co je jevištní hypnóza?


Jevištní hypnóza je forma zábavy navržená k pobavení a upoutání diváků.


  • Provádí se na veřejných místech, jako jsou divadla nebo televizní programy.

  • Vytváří iluzi toho, že má hypnotizér hypnotizovaného ve své moci. Zdůrazňuji, že se jedná o iluzi, nikoliv o skutečnost.

  • Účinkující jsou dobrovolníci, cíleně vybíraní pro svoji vysokou sugestibilitu, kterou si hypnotizér ověří, a jejich ochotu spolupracovat (dotyční se sami přihlásí a chtějí být součástí show, s hypnotizérem tedy spolupracují). Ve skutečnosti totiž mohou každou navrženou sugesci vnitřně odmítnout a tedy ji nevykonat.


2. Co je Klinická Hypnoterapie?


Klinická hypnoterapie je profesionální terapeutická metoda, kterou využívají vzdělaní odborníci k řešení emocionálních, psychologických nebo behaviorálních problémů. Využívá podvědomí mysli k odstranění psychogenně podmíněných obtíží (např. deprese, úzkosti, závislosti, PTSD, insomnia, psychosomatické potíže apod.), k osobnímu rozvoji osobnosti (např. uzdravení sebehodnoty) a celkové transformaci.


  • Provádí se v soukromí, v rámci terapeutického vztahu mezi terapeutem a klientem.

  • Zaměřuje se na pomoc klientům: zpracování traumat, uvolnění negativních vzorců a znovu se napojení na autentickou identitou (tj. bez psychogenních obtíží a limitujících vzorců).

  • Jedná se o důvěrnou spolupráci mezi terapeutem a klientem, kde klient zůstává plně při vědomí a vědomě rozhoduje o procesu.


Na rozdíl od jevištní hypnózy je klinická hypnoterapie založená na psychologii a neurovědě a nabízí vědecky ověřený přístup k léčení a osobnímu rozvoji.


3. Co lze s Klinickou Hypnoterapií řešit?


Klinická hypnoterapie je velmi všestranný nástroj, který může pomoci v mnoha oblastech lidského života. Mezi nejčastější problémy, se kterými hypnoterapie pomáhá, patří:


  • Trauma a posttraumatický stres: Zpracování minulých traumat, jejich uvolnění a vytvoření zdravějších emočních reakcí.

  • Úzkost a stres: Snížení intenzity úzkosti, zlepšení schopnosti zvládat stres a navrácení pocitu klidu.

  • Závislosti: Podpora při překonávání návyků a škodlivých závislostí.

  • Sebevědomí a sebehodnota: Budování zdravějšího vztahu k sobě samému, zlepšení sebedůvěry.

  • Psychosomatické problémy: Řešení fyzických obtíží, které mají kořeny v emocích nebo psychice, jako jsou bolesti hlavy, žaludeční problémy či nespavost.

  • Osobní růst: Posílení motivace, odstranění vnitřních bloků a dosažení větší životní spokojenosti.


Každé sezení je individuálně přizpůsobené potřebám klienta a zaměřené na konkrétní cíle, kterých chce klient dosáhnout.


4. Klinická Hypnoterapie v České republice


V České republice zatím hypnoterapie nemá takovou tradici jako v západních zemích, kde se aktivně využívá již desítky let a lidé o ní mají obecně větší povědomí. Nicméně i u nás se situace začíná zlepšovat. Lidé stále častěji sami vyhledávají tuto metodu jako účinnou pomoc, obzvláště tam, kde jiné metody selhávají. Zatím je hypnoterapie vnímána spíše jako poslední možnost, což bych ráda změnila. Hypnoterapie totiž může sloužit jako nástroj první pomoci, který výrazně zkrátí dobu léčby, a tím i finanční výdaje klienta.


5. Jak funguje Klinická Hypnoterapie?


Klinická hypnoterapie využívá přirozený stav hypnózy—hluboce uvolněný a soustředěný stav mysli—k přístupu k podvědomí. Zde jsou uloženy nevyřešené emoce, přesvědčení (vzorce) a vzpomínky. Spoluprácí s vyškoleným klinickým hypnoterapeutem mohou klienti odhalit příčiny svých problémů, ty následně zpracovat přímo tam, kde se nacházejí, tedy na podvědomé úrovni, a tím také přeprogramovat negativní vzorce chování a myšlení.


Klinická hypnoterapie zahrnuje:

  • Regresní terapii k řešení minulých traumat.

  • Techniky emocionálního uvolnění ke zpracování a uvolnění potlačených pocitů.

  • Sugestivní terapie k posilování pozitivních přesvědčení.


Bezpečnost a etika: Klinická hypnoterapie je bezpečný a etický proces, pokud je prováděna certifikovaným odborníkem. Klienti jsou během sezení plně při vědomí a mají kontrolu nad průběhem terapie.



Kdo jsem Já?


Jsem certifikovaná klinická hypnoterapeutka se specializací na odstranění psychogenně podmíněných obtíží a podporu osobní transformace. Svoje klienty jsem již provedla stovkami úspěšných transformací. Uplatňuji velmi individuálním přístup ke každému klientovi, přičemž kladu důraz na naši spolupráci. Věřím, že každý člověk má v sobě schopnost dosáhnout pozitivní změny, a mou rolí je vytvořit takové prostředí, kde se tato změna může stát skutečností.


Pokud s Vámi tato metoda rezonuje a je Vám sympatický můj přístup, jsem tu pro Vás.


Pokud máte pocit, že je čas udělat první krok k odstranění obtíží, které Vás omezují, neváhejte se objednat na vstupní konzultaci - zde.


Společně najdeme cestu k řešení, změně a jednoduššímu a příjemnějšímu životu!


Tina





 
 
 

Opmerkingen


bottom of page