Nejúčinnější způsob, jak si zvýšit sebevědomí - pohled hypnoterapeuta a kouče specializujícího se na zdravou sebehodnotu a autentické sebevědomí žen.
Jak tedy získat sebevědomí, když ho máme nedostatek? Pojďme na to.

Sebehodnota a autentické sebevědomí jsou klíčovými komponenty šťastného, spokojeného, naplněného a tedy úspěšného života. Bez těchto vlastností je pro nás ženy obtížné cítit se dobře uvnitř sebe a navigovat výzvy každodenního života.
Naštěstí existuje mnoho účinných strategií pro uzdravení naši sebehodnoty a získání autentického sebevědomí. Jako transformační hypnoterapeut & kouč specializující na zdravou sebehodnotu a autentické sebevědomí pro ženy vidím téměř každý den, jak úžasný a někdy až neuvěřitelný vliv má taková transformace na život mých klientek.
"Všichni můžou mít autentické sebevědomí, jen málo lidí však ví, jak na to!"
Tip #1 - Je můj vnitřní hlas pozitivní nebo negativní?
Prvním krokem k uzdravení naší sebehodnoty a tedy vybudování autentického sebevědomí je uvědomění si toho, jaký je můj vnitřní hlas.
Muvím k sobě s láskou a s respektem jako k někomu, koho si vážím a kdo je pro mě důležitý? Umím se ocenit? Jak reaguji na svoje chyby či nedostatky? Umím se podpořit, když to potřebuji?
NEBO
Kritizuji se? Poukazuji na svoje chyby či nedostatky? Přehlížím či zlehčuji svoje pozitiva? Nedokážu ocenit sama sebe? Shazuji se? Zakazuji si? Nedovoluji si radost sama ze sebe?
Pokud svůj vniřní hlas budeme alespoň jeden den pozorovat, velmi snadno zjistíme, zda je náš vnitřní hlas hlas podporující nebo kritický, tedy pozitivní nebo negativní.
Realita je taková, že velmi často zjistíme, že jsme na sebe velmi přísné a že se hodnotíme negativně, aniž bychom si toho byly vědomy, je to pro nás automatické. Tento negativní vnitřní hlas tak ale naši sebehodnotu nebuduje, naopak z ní kousek po kousku ještě ukrajuje. Výsledkem je pak to, že se necítíme samy v sobě tak dobře, jak bychom mohly, a nedosahujeme svého plného potenciálu.
"Negativní vnitřní hlas je jedním z hlavních faktorů nízkého sebevědomí!"
Jak z toho ven? Začnětě si vědomě všímat svých myšlenek a komentářů, které si říkáte ve své hlavě.
Nápovědou pro zhodnocení, zda je vaše sebe-mluva v danou chvíli negativní či pozitivní Vám může posloužit pomůcka, kdy se jednoduše zamyslíte, zda byste chtěly mít kamarádku, která by s Vámi takto mluvila :) Můžete si to také představit z druhé strany: jak dlouho by Vaše nejlepší kamarádka s Vámi zůstala v kontaktu, pokud byste s ní Vy mluvily stejně jako mluvíte samy se sebou. Díky této pomůcce budete mít hned jasno, zda je Vaše momentální sebe-mluva pozitivní či negativní, tedy taková, která buduje Vaše sebevědomí nebo Vám ho naopak snižuje.
Pokud jste tedy identifikovaly, že Váš vnitřní hlas snižuje Vaši sebehodnotu a tedy i Vaše sebevědomí, můžete ho postupně začít měnit na přátelský a podporující hlas "ideální kamarádky" - tedy takové, se kterou byste se cítily dobře a bezpečně a se kterou by Vám teoreticky nevadilo žít 24/7 :)
Kdykoliv si tedy všimnete, že si o sobě myslíte něco negativního nebo ne úplně pozitivního, můžete se samy sebe zeptat, zda je to opravdu pravda. Absolutní pravda? Pravda ve všech případech? Často je naše negativní sebehodnocení založeno na falešných předpokladech nebo přesvědčeních, které jsme si v průběhu života internalizovaly a stále si je opakujeme. Tím, že taková negativní či nepodporující hodnocení zpochybníme, oslabíme jejich negativní vliv. Následně je můžeme nahradit něčím pozitivnějším a pravdivějším.
Napřiklad: “Nejde mi to, na to nemám. Nikdy nic nezvládnu”. Opravdu nikdy? Samozřejmě, že ne. Je spousta věcí, které jsme už všechny zvládly, jinak bychom tu dnes nebyly. Taková negativní sebehodnocení tak můžeme hned ve své hlavě, když se při nich přichytíme, nahradit jiným prohlášením: “Toto není pravda! Je spousta věci, které jsem zvládla a které ještě zvládnu. Zvládnu vše, co bude potřeba!!”
Pamatujme si, že naše podvědomí stále poslouchá a je mu úplně jedno, zda to, co si říkáme ve své hlavě je pravda/nepravda, dobré či špatné. Vždy v našem těle podle daných slov vytvoří přesně odpovídající pocity. Je tedy důležité být si vědomy toho, jak samy k sobě mluvíme.
Tato negativní sebe-mluva může mít ale i poměrně zakeřně nenápadnou formu, kterou na první pohled ani nebudeme považovat za něco vyloženě negativního. To je taková sebe-mluva, když si o sobě myslíme, že bychom měly dělat něco, co neděláme: “měla bych dělat to nebo to”, ale protože to z nějakého (subjektivního či objektivního) důvodu nedělám, vede to k pocitu selhání, studu nebo viny a tedy k negativnímu vlivu na naši sebehodnotu. Pokud se při takovémto nenápadně negativním sebehodnocení přistihnete, změňte vtniřní dialog na “Dělám, co můžu a to stačí.” - tedy, to, co dělám, je dost dobré a tedy i já jsem dost dobrá! Tečka!
Často jsme samy sobě těmi nejhoršími kritiky, když se nám něco nedaří nebo uděláme chybu. Pokud uděláme chybu, je důležité to přijmout jako součást života a být samy k sobě laskavé. Všichni děláme chyby. Za každým úspěchem vždy stojí mnoho chyb, z chyb se totiž učíme a díky nim rosteme. Bez chyb neni úspěchu. Vezměte si čas na reflektování svých chyb a použijte je jako příležitost k poučení a růstu. (zde se nám opět bude hodit pomůcka o tom, jak by k nám v takové situaci mluvila naše ideální kamarádka).
Proces změny negativního vnitřního hlasu na hlas pozitivní chvíli trvá a stojí nějaké to sebe-pozorování a někdy i trochu úsilí, ale časem se i z něj stane automatika. Pamatujme si, že podporující vnitřní hlas je pro nás zdravý, a že díky němu kousek po kousku uzdravujeme svoji sebehodnotu a budujeme autentické sebevědomí. Čím zdravější je náš vnitřní hlas, tím lépe se cítíme a tím lépe se nám daří.
Tip #2 - Sebe-péče - základ zdravé sebehodnoty.
Další účinnou strategií pro zlepšení naší sebehodnoty a rozvoje autentického sebevědomí je praktikování sebe-péče. To, že se o sebe budeme starat po fyzické, emocionální i mentální stránce, nám pomůže v tom, že se budeme jednoduše cítit lépe a více sebevědomě.
Je třeba si nejdříve uvědomit, jaké jsou naše vlastní potřeby. Naučit se naslouchat sobě a svému tělu. Uvědomit si aktivity, které dělají dobře mému tělu a/nebo moji mysli (pro každého člověka ten seznam může být úplně jiný). A tyto zařadit do svého života pravidelně a konzistentně.
Pravidelně, vedomě a kozistentně proto věnujte čas aktivitám, které oživují Vaši mysl, tělo a ducha, to může být například cvičení, meditace, čtení, různé koníčky nebo trávení času s lidmi, se kterými se cítíte dobře.
Důležité je také ze svého života co nejvíce vyloučit aktivity a vlivy (někdy i osoby), které na nás mají negativní vliv.
Sebe-péče není o tom, že si jednou za čas dojdeme na masáž nebo ke kadeřníkovi. Sebe-péče je zcela vědomá, konzistentní a pravidelná péče o naši psychickou a fyzickou pohodu. Sebe-péče je o tom, že začneme být zdravě a vědomě "vybírávé" ohledně toho, co je pro nás dobré a co pro nás naopak dobré není.
Čím více jsou naše potřeby a peference pro nás důležité a čím více si je naplňujeme, tím více dáváme našemu podvědomí signál, že jsme pro sebe důležité. A tím právě roste naše (podvědomá) sebehodnota a s ní i naše sebevědomí.
"Naplňování našich vlastních potřeb musí být mezi našimi top prioritami!"
Pamatujme si, že když se o sebe staráme jako o někoho, kdo je pro nás velmi důležitý, děláme to nejlepší pro sebe i pro lidi kolem nás.
Tip #3 - Práce s kořenovou příčinou nízké sebehodnoty v podvědomí.
Nakonec, jako transformační hypnoterapeut, samozřejmě doporučuji využití RTT hypnoterapie, která pracuje přímo s kořenovou příčinou naší nízké sebehodnoty a tedy nedostatečného sebevědomí.
Hypnóza totiž umožňuje přístup k našemu podvědomí, kde se nachází negativní podvědomé programy a sebehodnocení, které snižují naše sebevědomí a limitují náš plný potenciál.
"Odstranění negativních podvědomých přesvědčení transformaci našeho sebevědomí usnadní a urychlí."
Spoluprací se zkušeným RTT hypnoterapeutem můžete identifikovat a přeprogramovat tyto negativní podvědomé programy a negativní vzorce myšlení a chování, a nahradit je pozitivními, posilujícími přesvědčeními, která jsou základem zdravé sebehodnoty a ze kterých vychází autentické sebevědomí.
Změnit svůj vnitřní hlas a pečovat o sebe s láskou a respektem pak pro Vás bude úplně přirozené a automatické.
Tip #4 - Přijetí zodpovědnosti za naše štěstí.
Trvalé zlepšení našeho sebevědomí je vždy vědomý a konzistentní proces, který vyžaduje trpělivost, sebe-uvědomění, otevřenost změnám a přijetí zodpovědnosti za náš vlastní život a naše vlastní štěstí.
Hypnoterapie, díky přímé práci s podvědomím a kořenovou příčinou naší nízké sebehodnoty, však tento proces může výrazně urychlit a usnadnit.
Shrnutí
Využití výše uvedených tipů, jako je pozitivní vnitřní hlas, vědomá a konzistetní sebe-péče a případně také přímá práce s kořenovou příčinou v podvědomí (RTT hypnoterapie) Vám pomůže vybudovat silný základ sebehodnoty a sebedůvěry, který vám bude sloužit po celý váš život.
Pamatujte si, že si zasloužíte to nejlepší, že za to stojíte! A že se správnými nástroji a mindsetem můžete dosáhnout čehokoliv, co si budete přát.
Držím Vám palce!
Tina x
Pokud byste se rády dozvěděly, jak RTT hypnoterapie může pomoci ve Vašem konkrétním případě, tak se prosím objednejte na rychlou vstupní konzultaci, zde: Objednat se na vstupní konzultaci.
Comentários