Jako hypnoterapeut a kouč specializující se na transformaci sebevědomí, se často setkávám s otázkami typu: "Odkud se bere sebevědomí?" „Proč mi chybí sebevědomí?” nebo “Proč někteří lidé mají sebevědomí, zdá se, úplně přirozeně a někteří ne?“

Skutečnost je taková, že sebevědomí není nějakou vrozenou vlastností, se kterou se někdo narodí a někdo ne.
My všichni se rodíme se zdravou sebehodnotou. A od této sebehodnoty se odvíjí naše sebevědomí. Naše sebehodnota, tedy to, jak moc jsme pro sebe my a naše vlastní potřeby důležité, jakou pro sebe máme cenu, je základním pilířem našeho sebevědomí v průběhu našeho života. Když máme zdravé autentické sebevědomí, tak se cítíme komfortně sami v sobě i tam venku v různých situacích.
Když se narodíme, nemáme žádnou představu o společenských očekáváních, kráse nebo výkonových ukazatelích. Prostě existujeme tak, jak jsme, a jsme ceněni a milováni aniž bychom museli něco dělat nebo být někým, kým nejsme. Každé čerstvě narozené miminko přirozeně cítí, že jeho potřeby jsou důležité a dokáže si o jejich naplnění velmi hlasitě říct.
Nicméně, jak rosteme, vystavujeme se mnoha faktorům, které mohou naši sebehodnotu a potažmo tedy i naše sebevědomí začít snižovat.
Naše okolí, včetně rodiny, školy a společnosti jako celku, mají silný vliv na to, jak se cítíme sami se sebou. Pokud jsme vystaveni negativním zpětným vazbám, kritice nebo dokonce šikaně, může to mít významný dopad na naše sebehodnocení a tedy sebevědomí.
Výše našeho sebevědomí je v nás zakodována nejvíce během raného dětství.
Jak moc se cítíme milovaní a jak moc důležití si připadáme pro naše rodiče (lidi, kteří nás vychovávají a na kterých jako děti závisíme), má obrovský vliv na naše vlastní vnitřní hodnocení sebe sama.
Ve věku do 7-9 let se utváří nejvíce podvědomých hodnocení sebe sama, a toto hodnocení může být buď pozitivní nebo negativní. V případě nízkého sebevědomí se tedy jedná o negativní podvědomé programy jako jsou “Nejsem dost dobrý/á.”, “Na mně nezáleží, nemám hodnotu”, “Moje potřeby nejsou důležité, nemám hodnotu” apod.
Velký vliv na naše seběvědomí maji i prožitá traumata.
Následně naše sebevědomí mohou velmi ovlivnit prožitá traumata, například, pokud jsme v minulosti čelili bolestivému odmítnutí, opuštění, ponížení nebo zesměšnění, můžeme si takovou zkušenost internalizovat do naši vlastní podvědomé hodnoty. Nemusí se jednat o tzv. traumata s velkým “T”, stačí situace, kdy jsme se necítili důležití pro někoho, kdo pro nás naopak důležitý byl. Taková traumata, ať už s velkým či malým "t" pak dále ovlivňují naše podvědomé hodnocení sebe sama a vytváří v nás či v nás upevňují negativní podvědomá přesvědčení týkající se naší vlastní hodnoty.
Negativní sebe-mluva je jeden z dalších faktorů, které přispívají k nízkému sebevědomí.
Dalším z významných faktorů přispívajících k nízkému sebevědomí je negativní sebe-mluva (tedy to, jak ve své hlavě mluvím sám/sama k sobě). Když se neustále kritizujeme, pochybujeme o svých schopnostech a zaměřujeme se na naše nedostatky, posilujeme ta negativní podvědomá přesvědčení, že nejsme dost dobří nebo že nemáme hodnotu. Negativní sebe-mluva vzniká především jako důsledek negativních podvědomých programů, ale časem se již sama stává hnacím motorem, který tyto negativní programy v našem podvědomí upevňuje.
Vliv sociálních medií a srovnávání se s ostatími.
Vliv sociálních medií a srovnávání se s ostatními také může být významným zdrojem problémů se sebevědomím. Když se neustále porovnáváme s ostatními a snažíme se dosáhnout toho, co vidíme u jiných lidí, můžeme se cítit nedostateční a nespokojení s tím, kým jsme. Je důležité si uvědomit, že každý jedinec je jedinečný a má své vlastní zkušenosti a svou vlastní životní cestu, kterou si musí projít. Srovnávání se s ostatními nám nejenže nenabízí pravdivý obraz o nás samotných, ale může také vést k pocitům neúspěchu a nízkému sebevědomí.
Jak z toho ven?
Pokud trpíte nedostatkem sebevědomí, nejsou v tom sami. Dle zahraničních zdrojů má až 85% lidí nízkou sebehodnotu, v jejímž důsledku trpí nedostatkem sebevědomí. A já si troufám tvrdit, že toto procento je ještě vyšší u nás v České republice, a to hlavně v případě žen. Právě proto se většina mé práce zaměřuje na zdravou sebehodnotu a autentické sebevědomí žen.
Je důležité si uvědomit, že se opravdu všichni bez rozdílu rodíme s vlastní zdravou sebehodnotou a tedy všichni můžeme mít autentické sebevědomí.
Pokud se však necítíme sebevědomí, je třeba odstranit ty negativní vlivy, které naše zdravé sebevědomí potlačují. I hluboce zakořeněné negativní podvědomé programy lze transformovat zpět na zdravou úroveň (“Jsem dost dobrý takový/á, jaký/á jsem”, “Mám cenu.” atd.), a to díky přímé práci s podvědomím.
Pokud cítíte, že máte nedostatek sebevědomí nebo nízkou sebehodnotu, může být užitečné vyhledat pomoc a podporu od odborníků na práci s podvědomím, kteří mají zkušenost s transformací sebevědomí.
Nikdy není pozdě na to, vrátit svoji sebehodnotu zpět na zdravou úroveň a získat tak autentické sebevědomí, které je nám všem k dispozici.
Tina x
Více o tom, jak se sebevědomí dá opět vybudovat na zdravou úroveň si můžete přečíst v dalším článku: Jak si zvýšit sebevědomí.
Comments